Shows 2022

Eurodogshow Kortrijk 19 nov. 2022

Keurmeester : Mike Tempest ( IE )

REUEN

Puppyklas

  1. Veelbelovend 6° Best Puppy in Show LOKI   /    MORTIER Joke ( B )

Jeugdklas

  1. Uitmuntend AMOGASIDDHI VINO   /    DIRKX Imke (B)
  2. Zeer Goed  GADMO GYA-MTSHO SANGMO LA MANI    /    AERNS Sandra (NL)

Tussenklas

  1. Uitmuntend CAC + CACIB+BOB+3° groep 9    SUN KOSI SHAKE YOUR BOOTY   /    DE BONTE – DESCAMPS Jan Solange ( B )
  2. Uitmuntend  LUDGATE LUNAR LUX   /    HESS Juliane (D)
  3. Uitmuntend  FARYAD FERGUS SANGMO LA MANI   /   KRUITHOF Annemieke (NL)

Openklas

  1. Uitmuntend  Res. CAC + Res.CACIB  SILGARHI THAT’S AMORE    /   NEUM Frauke (D)

TEVEN

Minor Puppyklas

  1. Veelbelovend Best Minor Puppy   VAIJRA LAMLEH FROM HEAVEN’S EARTH   /   DELVOYE Joke (NL)

Jeugdklas

  1. Uitmuntend Best Junior   SUMMER NIGHT SINAI OF BALSHY   /   LEONE Elisabeth (FR)

Afwezig   BLUE SACRIFICE O ESHANA SONAM   /    SCHRIJVER Hedwig (NL)

Openklas

  1. Uitmuntend CAC + CACIB  WANTED NICE DOG’S RUMBA LAMLEH   /    NEUM Frauke (D)
  2. Uitmuntend  RINCHEN LHAMO GHADEN KHYI   /   VAN BEETHOVEN Anne (B)

Kampioensklas

  1. Uitmuntend  Res. CAC + Res.CACIB  OM DEVI SIDDHIDATRI FROM HEAVEN’S EARTH   /   VAN BEETHOVEN Anne (B)
  2. Uitmuntend  KARAMYST NEW SHINING STAR   / LEONE Elisabeth (FR) 
  3. Uitmuntend  CANDU’S DAWA NYI-MA    /   SCHRIJVER Hedwig (NL)

Veteraanklas

  1. Uitmuntend BOS +Best Veteraan in Show  AMOGASIDDHI NYIMA GAWA   /    NIES Christel (B)
  2. Uitmuntend  JOMO-TARA FROM HEAVEN’S EARTH   /   VAN BEETHOVEN Anne (B)
  3. Uitmuntend  NINA RICCI DU COMBLE DE BONHEUR    /    COEN Liesbeth (B)

Leuven – Lovanium Trofee with Crufts Q 30 oktober 2022

Keurmeester : Catalan Luís Manuel Calado (Portugal)

REUEN

Jeugdklas

  1. Uitmuntend  Amogasiddhi Vino    / Dirkx   Imke

Tussenklas

  1. Uitmuntend CAC-CACIB-BOB  Sun Kosi Shake Your Booty    /    De Bonte – Descamps, Jan Solange

TEVEN

Jeugdklas

  1. Uitmuntend Best Junior   Summer Night Sinai Of Balshy   /   desvarennes, sandrine

Afwezig   Blue Sacrifice O Eshana Sonam   /  Schrijver, Hedwig

Kampioensklas

  1. Uitmuntend CAC-CACIB  Rinchen Lhamo Ghaden Khyi    /    Van Beethoven  Anne
  2. Uitmuntend Res.CAC-Res.CACIB  Karamyst New Shining Star   /   Leone, Elisabeth

Afwezig   Candu’s Dawa Nyi Ma   /   Schrijver, Hedwig

Veteraanklas

  1. Uitmuntend Best Vet. + BOS + Best vet. in Show  Amogasiddhi Nyima Gawa   /   Nies, Christel
  2. Uitmuntend   Nina Ricci Du Comble De Bonheur    /    Coen, Liesbeth

HRV Halloween Show met CAC Genk 16 oktober 2022

Keurmeester : Petrovic Aleksandar (Serbia)

REUEN

Kampioenklas

  1. Uitmuntend CAC-BOS  Tibicinan Ultimatum   /   Bovendeerd, Huub

TEVEN

Tussenklas

  1. Uitmuntend      Taimani Du Comble De Bonheur   /   De Bonte – Descamps, Jan Solange

Openklas

  1. Uitmuntend CAC-BOB   Candu’s Dawa Nyi Ma    /   Schrijver, Hedwig

Kampioenklas

  1. Uitmuntend Res.CAC   Ch. Rinchen Lhamo Ghaden Khyi   /   Van Beethoven  Anne

Wallonia Dog Show Mons 2022

Keurmeester : Petrovic Aleksandar (Serbia)

REUEN

Kampioenklas

  1. Uitmuntend CAC-BOB   Ch. Thinley Leh from Heaven’s Earth   /   Van Beethoven  Anne

TEVEN

Jeugdklas

  1. Uitmuntend Best Junior   Unique Miss Vincy D’gaba Skyel Ba   /    Van Gompel, jolanda

Kampioensklas

  1. Uitmuntend CAC-BOS   Rinchen Lhamo Ghaden Khyi   /   Van Beethoven  Anne

Vetraanklas

  1. Uitmuntend Best Veteraan  Nina Ricci Du Comble De Bonheur    /    Coen, Liesbeth 

WORLDDOG CONGRESS  FOR TIBETAN TERRIERS AT AGNETZ   (FRANCE)

Club des Chiens Tibétains de France ( CCTF )

CAC Special 24 september 2022

RESULTS :

JUDGE: MME RAUHUT SABINE (DE) 
 

•  Baby Mâles  •

RSR LSVK TIT 0028/22 Puce: 992000002280157 né 19 avril 2022 (WATERLEY WHAT A HOOT x U-MAOD VILZONKY) Eleveur: DALIA RAIMONDA MACENSKIENE Prop: QUÉMÉRÉ PASCAL
2° TRES PROMETTEUR 
RSR LOF 13240 Puce: 250268732802672 né 12 mai 2022 (TI LA SHU JUST A DREAM x PILOU) Eleveur: BRIETZKE NATHALIE Prop: DELEPLANQUE MURIEL
1° TRES PROMETTEUR  Meilleur Baby
 

•  Jeune Mâles  •

RSR SLR TT-001075 Puce: 705035000052905 né 25 octobre 2021 (KHYI-MI-FREE JO-KHANG x CHIG CHU MA LONG FOR KHATA) Eleveur: MARUSA SALOBIR Prop: NATHALIE PRUNELLE
4° TRES BON 
RSR SKKS SE55618/2021 Puce: 752093200174296 né 5 juillet 2021 (MILINGTON’S LEWIS EL HIJO DE CLAUDE x CA-MA-MO’S MO-MO) Eleveur: CASPARSON ANDERSSON MARINA Prop: CASPARSON ANDERSSON MARINA
1° EXCELLENT  Meilleur Jeune
RSR KC KENNEL CLUB (GB) Puce: 958000001427074 né 20 juin 2021 (MIKUDI TWELFTH NIGHT TO GANDAKI x LAMLUX COQO AMALA FOR LUDGATE) Eleveur: HEIDI LAWRENCE Prop: HEß JULIANE
2° EXCELLENT 
RSR NHSB 3262711 Puce: 643099011492822 né 1 août 2021 (SLIMLINE’S ARLANDA WINGS x VIP COLLECTION I AM GOLDEN FIREBIRD) Eleveur: KRASILOVA M.V Prop: KNEGT PATRICIA
3° EXCELLENT 
 

•  Intermédiaire Mâles  •

RSR LOF 12827 Puce: 250269100091770 né 4 décembre 2020 (NEDONG LAMLEH TIBET DE LING DECHEN x OSANNA TIBET LAMLEH DE LING DECHEN) Eleveur: CHOLET NICOLE & MR DELESCAUT CHRISTIAN Prop: NOUAREZE FRANCOIS
2° EXCELLENT  RCAC
RSR LOF 12901 Puce: 250269590377582 né 22 novembre 2020 (TI LA SHU JUST A DREAM x LHADEUNE-GYALMO DE MAKALU) Eleveur: CALDWELL THOMAS Prop: LEROY CHANTAL
3° TRES BON 
RSR LOF 12939 Puce: 250269100122589 né 27 avril 2021 (SUN KOSI ONLY PONICHIWA x SUN KOSI NIGHT IN WHITE SATIN) Eleveur: ESTRU LYDIE & MR TEPPAZ MISSON FRANCOIS Prop: DE BONTE – DESCAMPS SOLANGE
1° EXCELLENT  CAC, Meilleur Sexe Opposé
 

•  Ouverte Mâles  •

RSR LOF 12290/1612 Puce: 250268600187816 né 17 juin 2018 (SUN KOSI MORE CHAMPAGNE PLEASE x FANGALOKA NIMA KUO YARLUNG NAMTSO) Eleveur: SCHIRATTI SABINE Prop: BOURDON DENIS
1° EXCELLENT 
 

•  Champion Mâles  •

RSR SHSB 763295 Puce: 756098502014107 né 3 décembre 2018 (TI LA SHU HALL OF FAME x FABULOUS TEDDY’S LUCY IN THE SKY) Eleveur: ROY BRIGITTE Prop: ROY BRIGITTE
1° EXCELLENT 
RSR NHSB 3164000 Puce: 528140000761732 né 20 juin 2019 (ANGEL’S MAZAR TO SHARIF’S TITAN x COSY CHESA BEN MAZAR-I-SHARIF) Eleveur: E. HORDIJK Prop: KNEGT PATRICIA
2° EXCELLENT 
RSR NHSB 3130310 Puce: 985113001635423 né 23 février 2018 (PINDAROS JIVE TALKIN x TIBICINAN RIMA BACIATA) Eleveur: RUSANEN SUSANNA Prop: BOVENDEERD HUUB BOVENDEERD
3° EXCELLENT 
 

•  Vétéran Mâles  •

RSR DKK 06971/2011 Puce: 208210000333137 né 28 avril 2011 (PATOU’S HECKTOR x BUDDHA’S EYUL BU-WA ZIMPO) Eleveur: SOEDERBERG, JENNIE Prop: MADSEN HELLE
1° EXCELLENT 
 

•  Baby Femelles  •

RSR LOF 13244 Puce: 250269610321737 née 22 mai 2022 (RGYAL-PO-DRONG-LAMLEH OF WAMIL AJENDRA x DEWATCHEN MULAN) Eleveur: MONTREUIL ANNE Prop: MONTREUIL ANNE
1° TRES PROMETTEUR 
RSR LOF 13216 Puce: 250269590723394 née 27 avril 2022 (NOMECHAN NADIS-LAMLEH x NOISETTE DE LO MANTANG) Eleveur: HANNEDOUCHE SEBASTIEN & AURORE Prop: HANNEDOUCHE SÉBASTIEN
2° TRES PROMETTEUR 
RSR LOF 13238 Puce: 250268732802668 née 12 mai 2022 (TI LA SHU JUST A DREAM x PILOU) Eleveur: BRIETZKE NATHALIE Prop: COQUET FLORENCE
ABSENT 
 

•  Jeune Femelles  •

RSR NHSB 3244137 Puce: 528140000826246 née 11 juillet 2021 (ZARA ANGEL’S MAZAR OR SHARIF’S HENRY x CH COSY-CHESA BEN MAZAR-I-SHARIF) Eleveur: HORDIJK JOS Prop: HORDIJK JOS
1° EXCELLENT 
RSR LOF 13023 Puce: 250268743948604 née 25 août 2021 (JEDI’S PARK MOGWAI x PASANG DES SOURCES DU SALAISON) Eleveur: PRUNELLE NATHALIE Prop: NATHALIE PRUNELLE
EXCELLENT 
RSR LOF 13034 Puce: 250269590637161 née 30 août 2021 (SHADEACRE ELEGANCE DU VENT LEVANT x ICE DU VENT LEVANT) Eleveur: BEUCHER GUY & MLE NORMAND MATHILDE Prop: NORMAND MATHILDE
3° EXCELLENT 
RSR LOF 13073 Puce: 250269610143627 née 30 septembre 2021 (TI LA SHU CALIFORNIA DREAM x KARAMYST NEW SHINING STAR) Eleveur: DESVARENNES SANDRINE & LEONE ELISABETH Prop: DESVARENNES SANDRINE
2° EXCELLENT 
RSR LOF 13169 Puce: 250269610189644 née 4 décembre 2021 (SUN KOSI ONLY PONICHIWA x LALITA LUNGPA KUO YARLUNG NAMTSO) Eleveur: SCHIRATTI SABINE Prop: SCHIRATTI SABINE
EXCELLENT 
RSR LOF 13170 Puce: 250269610203618 née 4 décembre 2021 (SUN KOSI ONLY PONICHIWA x LALITA LUNGPA KUO YARLUNG NAMTSO) Eleveur: SCHIRATTI SABINE Prop: MONTPERT ALEXANDRA
4° EXCELLENT 
RSR LOF 12955/1989 Puce: 250269608885795 née 10 mai 2021 (SUN KOSI MORE CHAMPAGNE PLEASE x MIYA DU MOULIN DE LA DURANDIERE) Eleveur: QUEMERE PASCAL & CATHERINE Prop: URSIN BRIGITTE
EXCELLENT 
 

•  Intermédiaire Femelles  •

RSR NHSB 3223558 Puce: 528140000789740 née 26 janvier 2021 (CH NIXIE BEN MAZAR-I-SHARIF x CH CICIC-CHESA BEN MAZAR-I-SHARIF) Eleveur: C KNEGT-SWINKELS Prop: HORDIJK JOS
1° EXCELLENT  CAC, Meilleur de Race
RSR LOSH 01319981 Puce: 967000010344060 née 31 décembre 2020 (CH. TILASHU VIVA LAS VEGAS x CH. ARAKI LIGHT THE FUSE) Eleveur: DE BONTE – DESCAMPS SOLANGE Prop: DE BONTE – DESCAMPS SOLANGE
ABSENT 
 

•  Ouverte Femelles  •

RSR LOSH 1279824 Puce: 967000010086837 née 30 octobre 2018 (CH. ARAKI THE FAVOURITE WON x CH. AMOGASIDDHI NYIMA GAWA) Eleveur: NIES CHRISTEL Prop: NIES CHRISTEL
1° EXCELLENT  RCAC
RSR SKKS – Puce: 276098108187600 née 20 juin 2020 (PAGPA KATOSHA BEN VON NAMA-SCHU x WA-LU CHA-RI VON NAMA-SCHU) Eleveur: ANKE PEINE Prop: CASPARSON ANDERSSON MARINA
3° EXCELLENT 
RSR LOF 11696/1872 Puce: 250268500949310 née 21 janvier 2016 (NOMECHAN DALI-ZANE x WANGTHANG HIMALAYA GYANTSE) Eleveur: MARTIN ANNIE Prop: MONTREUIL ANNE
2° EXCELLENT 
RSR SF 33142/16 Puce: 978101081586316 née 11 mai 2016 (LHA-KHANG SAMSARA MI-KA x FABULOUS TEDDY’S KATHY THE PRINCESS) Eleveur: ROY BRIGITTE Prop: ROY BRIGITTE
4° EXCELLENT 
RSR LOF 12090/1897 Puce: 250268732068036 née 1 octobre 2017 (FANDOR DIT FANFAN DES BUIS DES MONTS D’ALBAN x FIBI DE LO MANTANG) Eleveur: BRIETZKE NATHALIE Prop: HANNEDOUCHE SÉBASTIEN
TRES BON 
RSR LOF 12151/1923 Puce: 250268732192806 née 20 janvier 2018 (IWAN-LAMLEH OF WAMIL AJENDRA x NOMECHAN GYA-NADA-LAMLEH) Eleveur: CUVILLIER SYLVAIN Prop: ELISABETH DE SAINT-AFFRIQUE
TRES BON 
RSR LOF 12617 Puce: 250269608458336 née 28 septembre 2019 (GANGSENG-ELAN DE MAKALU x LHADEUNE-GYALMO DE MAKALU) Eleveur: CALDWELL THOMAS Prop: SZEZUR FLORENCE
TRES BON 
RSR LOF 12561/1945 Puce: 250268743058770 née 7 août 2019 (DRONG-LAMLEH OF WAMIL AJENDRA x WANTED NICE DOG’S ANIYAH LAMLEH) Eleveur: LEQUAIN GAUTHIER Prop: BOULARD ANNE-MARIE
TRES BON 
RSR LOF 12778/1975 Puce: 250269608651101 née 1 septembre 2020 (BOSHANTI MADDOX x MILEY DU VENT LEVANT) Eleveur: BEUCHER GUY & MLE NORMAND MATHILDE Prop: BELLIARD CHRYSTELLE
ABSENT 
 

•  Champion Femelles  •

RSR LOF 12252/1893 Puce: 985111001310880 née 12 février 2017 (ECCO DOMANI’S CELESTIAL DESTINY AT ARAKI x KARAMYST SUNFLOWER) Eleveur: KING KAREN Prop: LEONE DESVARENNES ELISABETH SANDRINE
3° EXCELLENT 
RSR SHSB 763302 Puce: 756098502014102 née 3 décembre 2018 (TI LA SHU HALL OF FAME x FABULOUS TEDDY’S LUCY IN THE SKY) Eleveur: ROY BRIGITTE Prop: ROY BRIGITTE
2° EXCELLENT 
RSR LOF 11910/1880 Puce: 250268731772888 née 11 décembre 2016 (KAILAS SHERPA GHUNSA x FIRST LADY DU MOULIN DE LA DURANDIERE) Eleveur: THEBAULT BERNARD Prop: QUÉMÉRÉ PASCAL
1° EXCELLENT 

 

•  Vétéran Femelles  •

RSR LOSH 1148273 Puce: 967000009704787 née 7 septembre 2014 (DDSCHO DSCHO LAMLEH VON NAMA-SCHU x CH. AMOGASIDDHI JENTEL) Eleveur: NIES CHRISTEL Prop: NIES CHRISTEL
1° EXCELLENT  Meilleur Vétéran
RSR DKK 14630/2014 Puce: 208250000051241 née 6 septembre 2014 (PATOU’S HECKTOR x LHINACRE NOWIBELONGTOYOU) Eleveur: CHRISTENSEN, MAJ-BRITT Prop: MADSEN HELLE
4° EXCELLENT 
RSR SHSB 723081 Puce: 978101080838917 née 1 octobre 2013 (PINDAROS I’M IN THE MOOD x FABULOUS TEDDY’S FULL OF LOVE) Eleveur: SALO TARJA Prop: ROY BRIGITTE
3° EXCELLENT 
RSR LOF 10377/1802 Puce: 250269604462135 née 13 juillet 2011 (CIQALA RILEE WINNER TAKES ALL x BZANBA PATAN KUO YARLUNG NAMTSO) Eleveur: SCHIRATTI MARIE Prop: SCHIRATTI SABINE
2° EXCELLENT 
 

•  Ne Concourant Pas Mâles  •

RSR LOF 11773/1577 Puce: 250269812085600 né 4 juin 2016 (DRONG-LAMLEH OF WAMIL AJENDRA x NOMECHAN BOEME CHEN-BHO LAMLEH) Eleveur: FARGEON CLAUDE Prop: FARGEON CLAUDE
 
RSR LOF 12822/1643 Puce: 250268743676957 né 17 novembre 2020 (DRONG-LAMLEH OF WAMIL AJENDRA x WANTED NICE DOG’S ANIYAH LAMLEH) Eleveur: LEQUAIN GAUTHIER Prop: CUVILLIER ET LEQUAIN SYLVAIN ET GAUTHIER
 

•  Ne Concourant Pas Femelles  •

RSR LOF 9252/1618 Puce: 250269801179194 née 7 mai 2008 (TIBETAN-TREKKING DE CLAIR-OBSCUR x SUN KOSI ASHAD BODHIFUL) Eleveur: LEPROUX CATHERINE Prop: DESVARENNES SANDRINE
 
RSR LOF 12700/1965 Puce: 250268743219537 née 22 avril 2020 (AYLARI’S BEAUTIFUL BLUE LAMLEH x NA-LIN-LAMLEH OF WAMIL AJENDRA) Eleveur: CUVILLIER SYLVAIN Prop: CUVILLIER ET LEQUAIN SYLVAIN ET GAUTHIER
 
RSR LOF 12250 Puce: 250268732154533 née 31 mai 2018 (FANDOR DIT FANFAN DES BUIS DES MONTS D’ALBAN x DOLMA-UTSANG-GYALMO DE MAKALU) Eleveur: BRIETZKE NATHALIE Prop: FEQUANT ODILE
 
RSR LOF 13015 Puce: 250269590630841 née 19 septembre 2021 (NEDONG LAMLEH TIBET DE LING DECHEN x OSANNA TIBET LAMLEH DE LING DECHEN) Eleveur: CHOLET NICOLE & MR DELESCAUT CHRISTIAN Prop: CHOLET-DELESCAUT NICOLE

Club Speciale met CAC v/d BTTC te Beerzel  3 juli 2022

Keurmeester : mevr. Gudrun Menges-Mohr (DE)

REUEN

Baby klas

  1. Veelbelovend Best Baby  Amogasiddhi Vino    / Dirkx   Imke

Jeugdklas

  1. Uitmuntend Best junior  Sumanshu Amar Lamleh   /    Keulers Petra
  2. Uitmuntend   Amogasiddhi Undercover    /    Van Driessche Marion
  3. Uitmuntend   Amogasiddhi Ulano    /     Keller  Wendy

Tussenklas

  1. Uitmuntend   San Diego Magia Orientu   /   Dubois Remy
  2. Uitmuntend    Izar Sai Nyingpo    /    Vanderstockt  Carine
  3. Zeer Goed   Iibas Sai Nyingpo   /    Vanderstockt  Carine

Openklas

  1. Uitmuntend  Res. CAC   Cun-Wa-Namba Rasta-Ragnar    /    Mans Marc
  2. Uitmuntend    Amogasiddhi Tender Lennox    /   Nagels Helga
  3. Uitmuntend   Tenzin Ibo D’Gaba Skyel Ba   /   Van Doren   Jonas
  4. Uitmuntend   Tigo D’Gaba Skyel Ba   /   Heremans  Sabine

Kampioenklas

  1. Uitmuntend CAC   Ch. Thinley Leh from Heaven’s Earth   /   Van Beethoven  Anne

Veteraanklas

  1. Uitmuntend Best Veteraan + BOS    Cun-Wa-Namba Neil-Moon   /   Depoorter  Diane

TEVEN

Babyklas

  1. Veelbelovend    Amogasiddhi Vincka    /    Feyens Chantal

Puppyklas

  1. Veelbelovend Best Puppy    Unique Ellie du Comble de Bonheur   /   Van Waeyenberge Kristel

Jeugdklas

  1. Uitmuntend    Amogasiddhi Utah    /     Hens tine
  2. Uitmuntend   Ursa Minor Spotify Jitske D’Gaba Skyel Ba   /   Vanhees Inge

Afwezig  Blue Sacrifice O-Eshana Sonam    /    Schrijver Hedwig

Tussenklas

  1. Uitmuntend   Tinca du Comble de Bonheur   /   de Nijs Edy

Openklas

  1. Uitmuntend   Tenzin Lhamo from Heaven’s Earth   /    Vlaminckx Peggy
  2. Uitmuntend   Nina Ricci du Comble de Bonheur    /    Coen Liesbeth

Fokkersklas

  1. Uitmuntend CAC + BOB    Ch. Amogasiddhi Nyima Gawa   /    Nies Christel
  2. Uitmuntend    Om Devi Siddhidatri from Heaven’s Earth  /    Van Beethoven  Anne

Kampioenklas

  1. Uitmuntend Res.CAC   Ch. Surya Sengge    /    Keulers petra
  2. Uitmuntend   Ch. Amogasiddhi Rajah   /    Nies Christel

Afwezig   Ch. Rinchen Lhamo Ghaden Khyi   /   Van Beethoven  Anne

Afwezig Ch. Candu’s California Dream    /    Schrijver Hedwig


Gent – 51e & 52e Flanders Dog Show 7 & 8 mei 2022

Zondag

Keurmeester(s) : Clarke Fiona (Ireland)

REUEN

Tussenklas

  1. Uitmuntend  Rgyal-po-drong-lamleh Of Wamil Ajendra   /   LEQUAIN, Gauthier

Kampioenklas

  1. Uitmuntend CAC + CACIB+ BOB  Nixie Ben Mazar-i-sharif   /    Knegt, Patricia 
  2. Uitmuntend Res. CAC + Res.CACIB  Tibicinan Ultimatum    /    Bovendeerd, Huub

TEVEN

Tussenklas

  1. Uitmuntend   Res. CAC + Res.CACIB    Taimani Du Comble De Bonheur   /   De Bonte – Descamps, Jan Solange

Openklas

  1. Uitmuntend   CAC + CACIB+ BOS   Nina Ricci Du Comble De Bonheur    /    Coen, Liesbeth 
  2. Uitmuntend   Yon-tan Bhandara Premala-lamleh   /    Bracke, Evelien

Kampioenklas

  1. Uitmuntend    Nomechan Ri-mo-lamleh   /    Cuvillier, Sylvain 

Veteraanklas

  1. Uitmuntend Best Vetraan   Gyani-Lamleh Of Wamil Ajendra    /     Bracke, Evelien

 

Zaterdag

Keurmeester(s) :MDraganescu Marian (Romania)

REUEN

Tussenklas

  1. Uitmuntend  Rgyal-po-drong-lamleh Of Wamil Ajendra   /   LEQUAIN, Gauthier

Kampioenklas

  1. Uitmuntend CAC + CACIB+ BOS  Nixie Ben Mazar-i-sharif   /    Knegt, Patricia 
  2. Uitmuntend Res. CAC + Res.CACIB  Tibicinan Ultimatum    /    Bovendeerd, Huub

TEVEN

Openklas

  1. Uitmuntend   Nina Ricci Du Comble De Bonheur    /    Coen, Liesbeth 
  2. Uitmuntend   Yon-tan Bhandara Premala-lamleh   /    Bracke, Evelien

Kampioenklas

  1. Uitmuntend CAC + CACIB+ BOB    Surya Sengge     /     Keulers, Petra 
  2. Uitmuntend Res.CAC + Res.CACIB     Nomechan Ri-mo-lamleh   /    Cuvillier, Sylvain 

Veteraanklas

  1. Uitmuntend Best Vetraan   Gyani-Lamleh Of Wamil Ajendra    /     Bracke, Evelien

EUROPEAN DOG SHOW  – PARIS – 2022

Keurmeester(s) :M. KANAS ROBERT (SK)

REUEN

Puppyklas

  1. Veelbelovend  SUTRA TULKOU OF BALSHY    /    LOURMAN AURORE

Jeugdklas

  1. Uitmuntend Best Junior    SIDDHARTHA HANDMADE OF DARKNESS    /    HOLODŇÁK BLÁHOVÁ BARBORA
  2. Uitmuntend    TI LA SHU VIVA LA VIDA    /     RAUHUT KATJA & SABINE RAUHUT
  3. Uitmuntend    SUN KOSI SHAKE YOUR BOOTY     /     DE BONTE – DESCAMPS SOLANGE
  4. Uitmuntend    TI LA SHU WINNER TAKES IT ALL DIT SWINGLE    /    GAURIAU VINCENT

Uitmuntend    WATERLEY TELEGRAM SAM     /     MENDYK ALEKSANDRA

Zeer Goed     RGYAL-PO-DRONG-LAMLEH OF WAMIL AJENDRA    /   CUVILLIER ET LEQUAIN SYLVAIN ET GAUTHIER

Openklas

  1. Uitmuntend CAC    BUD’DHA SAMPATTI TAI TIK JUMS     /     MACENSKIENE DALIA RAIMONDA

Kampioenklas

  1. Uitmuntend  CACIB + BOB   RENDEZ-VOUS-WITH-TI-LA-SHU DE LA CHAPELLE DES ANGES    /    RAUHUT KATJA & SABINE RAUHUT
  2. Uitmuntend  Res.CACIB    TI LA SHU MIDNIGHT SUN AT FESTRAIT      /      RAUHUT SABINE
  3. Zeer Goed    THINLEY LEH FROM HEAVEN’S EARTH     /     VAN BEETHOVEN ANNE

TEVEN

Puppyklas

  1. Veelbelovend Best Puppy    QUEEN OF DARKNESS     /    HOLODŇÁK BLÁHOVÁ BARBORA
  2. Veelbelovend    TIBICINAN BUBBLING DIAMOND    /    RAUHUT KATJA & SABINE RAUHUT
  3. Veelbelovend    SUMMER NIGHT SINAI OF BALSHY     /     DESVARENNES SANDRINE

Jeugdklas

  1. Uitmuntend    RUBY PEARL OF ATISHA AT MANDALA-DELAMA     /     PATRIK JOLJART
  2. Uitmuntend    TAIMANI DU COMBLE DE BONHEUR    /     DE BONTE – DESCAMPS SOLANGE
  3. Uitmuntend    TI LA SHU WITH LOVE     /     STORTI ALESSANDRO PAOLO

Afwezig    RE-BA-DRONG-LAMLEH OF WAMIL AJENDRA       /   CUVILLIER ET LEQUAIN SYLVAIN ET GAUTHIER

Afwezig    TSE JAMBEYANG SIDDHI     /     QUÉMÉRÉ PASCAL

Tussenklas

  1. Uitmuntend CAC + Res.CACIB    TI LA SHU PS I LOVE YOU    /     RAUHUT KATJA & SABINE RAUHUT
  2. Uitmuntend    ROXANE DU VENT LEVANT     /     BELLIARD CHRYSTELLE

Openklas

  1. Uitmuntend Res.CAC     ANG KI CHI TAI TIK JUMS     /    MACENSKIENE DALIA RAIMONDA
  2. Zeer Goed    PER CHANG PA OTSOA      /    NATHALIE PRUNELLE
  3. Zeer Goed    ORIA D’UN AMOUR EPHEMERE    /    CHEVALIER FABRICE

Afwezig     KARMA KHYI-MI LAMLEH HOKSA REX     /    ADAMEK MARTINA & MILAN

Kampioenklas

  1. Uitmuntend  CACIB+BOS    TILASHU N KISKADEES LOVE AFFAIR     /     RAUHUT KATJA & SABINE RAUHUT
  2. Uitmuntend    TRIPITAKA BULLETPROOF     /    LYDON CATHY & SEAN Ow: LYDON CATHY & SEAN
  3. Uitmuntend    AMOGASIDDHI RAJAH     /    NIES CHRISTEL
  4. Uitmuntend     KARAMYST NEW SHINING STAR     /    LEONE DESVARENNES ELISABETH SANDRINE

Afwezig      MIYA DU MOULIN DE LA DURANDIERE    /    QUÉMÉRÉ PASCAL

Veteraanklas

  1. Uitmuntend Best Veteraan   CH GRACE KELLY FROM TASTE OF AMBROSIA      /   ROBERT KOTLAR
  2. Uitmuntend    ENJOY THE SILENCE FROM TASTE OF AMBROSIA    /    IVAN RIEROLA FOCHS
  3. Zeer Goed    D’BALZANE-SUN-DAWA DE CLAIR-OBSCUR     /     DESVARENNES SANDRINE

Buiten Competitie

RINCHEN LHAMO GHADEN KHYI     /     VAN BEETHOVEN ANNE


103ste Dogshow Luxemburg 16 april 2022

Keurmeester(s) : De Cuyper Jos (Belgium)

REUEN

Jeugdklas

  1. Uitmuntend , BOS & Lux. Jeugd Kampioen  Sun Kosi Shake Your Booty   /   De Bonte – Descamps, Jan & Solange

Tussenklas

  1. Uitmuntend CACL + CACIB  Rgyal-Po-Drong-Lamleh of Wamil Ajendra   /    Cuvillier et Lequain S. et G

TEVEN

Jeugdklas

  1. Uitmuntend Best Junior & Lux. Jeugd Kampioen   Taimani Du Comble De Bonheur   /   De Bonte – Descamps, Jan Solange

Kampioenklas

  1. Uitmuntend CACL + CACIB + BOB   Nomechan Ri-Mo-Lamleh   /   Cuvillier et Lequain S. et G 
  2. Uitmuntend Res.CACL + Res.CACIB   Amogasiddhi Rajah    /    Nies Christel

56ste Internationale Hondententoonstelling Antwerpen 9 april

Keurmeester(s) : Mw. Ingrid Hectors (Belgium)

REUEN

Jeugdklas

  1. Uitmuntend Best Junior + BOB  Sun Kosi Shake Your Booty   /   De Bonte – Descamps, Jan & Solange
  2. Uitmuntend  Amogasiddhi Undercover   /   Van Driessche, Marion

Tussenklas

  1. Uitmuntend CAC – CACIB  Amogasiddhi Tender Lennox   /   Nagels Helga

TEVEN

Jeugdklas

  1. Uitmuntend & BOS   Taimani Du Comble De Bonheur   /   De Bonte – Descamps, Jan Solange
  2. Zeer Goed   Yon-Tan Bhandara Trishna-Lamleh   /   Evelien Bracke

Openklasq

  1. Uitmuntend CAC – CACIB   Yon-Tan Bhandara Premala-Lamleh   /   Evelien Bracke

Veteraanklas

  1. Uitmuntend Best Veteraan   Gyani-Lamleh of Wamil Ajendra   /    Evelien Bracke